מהי קריקטורה?
בית / cartoon / מהי קריקטורה?

אדיר ליבה

הקריקטורה היא צורת ביטוי אמנותית המעבירה מסר באמצעות איור או רישום תמציתי , מינימליסטי והומוריסטי. הקריקטורה (מקור המילה מאיטלקית- CARICARE להעמיס, לגדוש) היא ”דיוקן עמוס פרטים". זהו תיאור המעוות את דמות האדם ומבליט בהגזמה את תווי פניו ואיבריו לצורך אפיון מודגש, בעל כוונה קומית, אירונית, סטירית או לשם שעשוע בלבד. העיוות וההצגה הפשטנית של נושא הקריקטורה נעשים מנקודת מבטו של האמן, המבטא בדרך זו את פרשנותו.

למתבונן בקריקטורה ברור כי היא איננה שיקוף אמיתי של האובייקטים המוצגים בתיווכה, אלא היא בבחינת דימוי, מטפורה. יש לה תפקיד חשוב בביקורת חברתית, בגיבושה של תודעה פוליטית, ובה־בעת היא עשויה לשמש אמצעי ליצירתם של סטראוטיפים חברתיים ותעמולתיים רבי עצמה.

את המקורות לשימוש בקריקטורה ניתן לראות בהשתלשלות האירועים החל מהעת העתיקה ועד ימינו. תקשורת ההמונים באותה עת לקתה בחסר, אך תמונות סטיריות והומוריסטיות היו מאז ומעולם אמצעי נחשק ופופולרי ככלי לביטוי אי הנחת ורצון הציבור.

אנו חיים בעולם בו אנו נחשפים לתרבות חזותית עשירה, מגוונת ומורכבת מאי פעם, אנו נחשפים מכל עבר לדימויים חזותיים בין אם זה במוזיאונים, מוסדות ציבוריים, ברחוב וכדומה. אמצעים חזותיים חשובים להבניית הזיכרון הפרטי והקולקטיבי, בגיבושן של אידאולוגיות וכמובן גם באמנות. כמו שאר תחומי המדיה החזותיים, הקריקטורה היא אמצעי תקשורתי להעברת מידע למתיחת ביקורת אך בשונה מפיסול וציור, לקריקטורה אין יומרה אסתטית.

עוד בנושא


Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/adirzane/public_html/wp-content/themes/adir/single-cartoon.php on line 61

Notice: Trying to get property 'taxonomy' of non-object in /home/adirzane/public_html/wp-content/themes/adir/single-cartoon.php on line 62