איך בונים סדנה מאפס?+ מתנה להורדה
בית / studio / איך בונים סדנה מאפס?+ מתנה להורדה

אדיר ליבה

מזל טוב! החלטת לבנות סדנה מגניבה במסגרת העסק שלך. אבל אז עולה השאלה "מאיפה מתחילים? יש כל כך הרבה דרכים לבנות סדנה אבל איך הכי נכון לבנות אותה"?

אני זוכר את הפעם הראשונה שעלה לי הרעיון ליצור סדנת קריקטורות. זה היה אחרי תקופה ארוכה בה הייתי קריקטוריסט באירועים, פסטיבלים וירידים. האמן שבי רצה לחבור למחנך שבי ולכן עלה לי הצורך להעביר את הידע שלי הלאה, לכולם! החל מילדים בכתה א' ועד מבוגרים בני 80+.

הוויז'ן שהיה לי בראש החל לרקום עור וגידים, התחלתי לכתוב את הסדנה שלי! אחרי ימים ארוכים מול המסך, הגיע הרגע הגדול, הרגע בו אני עומד מול קבוצה של משתתפים במגוון גילאים ומעביר את הסדנה שעליה עמלתי שעות רבות ועוד באנגלית!

אמנם הסדנה עברה חלק, המשתתפים נהנו ורכשו ידע וכלים חדשים, אך אני יצאתי בתחושת פספוס רצינית! אחרי הסדנה ישבתי עם עצמי וכתבתי נקודות לשיפור ונקודות לשימור, אך ככל שכתבתי אותן הבנתי שאני צריך לכתוב את הסדנה הזו שוב מאפס!

אחרי ששכתבתי את הסדנה הבנתי איפה היו הטעויות שלי ועכשיו אני בוחר לשתף אותך בתובנות שלי ובמודל שעליו אני מתבסס כשאני רוצה לבנות סדנאות נוספות.

אלו הם השלבים לבניית סדנה מוצלחת מאפס…

 

אני ממליץ לעבור שלב אחר שלב ולכתוב בצורה מושכלת את הוויז'ן שלך.

1. עלייך לשאול את עצמך מיהו קהל היעד שלך? חשוב להגדיר כראוי את קהל היעד ולהתייחס לגילאים, אופי, סגנון ומגזר המשתתפים.

2. לאחר מכן עליך לבחור את נושא הסדנה. אני חייב להדגיש שנושא הסדנה אינו מהווה את מטרת הסדנה, אלו שני דברים שונים בתכלית. הנושא חשוב ללמידה ולחוויה הרגשית, מרחיב אופקים, מרחיב את הדמיון ומשועבד למטרת הסדנה. חשוב לבחור שם מעניין לנושא הסדנה על מנת ליצור עניין ולסקרן את קהל היעד שלך.

3. מטרת הסדנה היא קביעת יעד לימודי- מה בעצם אנו רוצים שהמשתתפים בסדנה ילמדו, ירכשו או יחוו? מה המושגים והתובנות שהמשתתפים ירכשו? איזה מיומנויות ילמדו? מהו הערך שמועבר לקהל היעד שלך במהלך הסדנה?

4. מה אני רוצה ללמד בסדנה? בשלב זה אוספים את החומר התאורטי לסדנה. אני ממליץ להתבסס על מאמרים, אתרים, מגזינים וספרים מהימנים!

5. מכאן אפשר להגיע בקלות להיבט היצירתי בסדנה. בחלק זה של התכנון כותבים את הרעיון והאמצעים הייחודים בהם יהיה שימוש לצורך ביצוע הסדנה. לדוגמה: בסדנה שבניתי הגדרתי מה התוצר הסופי שאיתו כל משתתף יוצא מן הסדנה ומה השלבים לביצוע תוצר זה.

6. כעת, יש ברשותכם את כל החומר הנדרש על מנת להבנות את מהלך הסדנה. לרוב, סדנאות מורכבות משלושה חלקים עיקריים. פתיח, גוף וסיכום. בפתיח נהוג להציג את נושא הסדנה, רצוי שזה יהיה בדרך מקורית ומסקרנת. ניתן להוסיף מתודה מעניינת כדי לפלפל את העניינים, כמו למשל סרטון מגניב, הצגה או משחק משעשע.

גוף הסדנה מכיל את רוב הסדנה שבנית. את גוף הסדנה אני ממליץ לחלק גם למספר חלקים על פי הצורך שלך. למשל, גוף הסדנה יכול להתחלק לשלושה חלקים כאשר החלק הראשון הוא תאורטי, החלק השני הוא דיון והחלק השלישי הוא החלק המעשי של הסדנה.

לבסוף, נשאר לנו הסיכום! אני אגלה לך סוד, סיכום של סדנה הוא החלק הכי חשוב. לסיכום מתנקזים כל הידע, הכלים, המיומנויות והחוויה של המשתתפים בסדנה. חשוב לסכם את הסדנה בצורה יסודית אך מתומצתת ולהשאיר טעם של עוד!

7. העניינים הלוגיסטיים: אילו משאבים יש ברשותכם לטובת העברת הסדנה? איזה ציוד נדרש לכם לביצוע הסדנה? לצד זה חשוב לכתוב לוח זמנים מסודר, רשימת ציוד וחומרים ולהכין חומרי עזר במידת הצורך.

פיינלי, יש מולך סדנה מובנת!

כדי לפשט לך את התהליך, הכנתי דפים מעוצבים להדפסה ביתית, על מנת לקבל אותם במתנה יש להירשם לניוזלטר והדפים יחכו אצלך בתיבת המייל להורדה מידית.

בהצלחה בבניית הסדנה שלך!

עוד בנושא


Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/adirzane/public_html/wp-content/themes/adir/single-studio.php on line 61

Notice: Trying to get property 'taxonomy' of non-object in /home/adirzane/public_html/wp-content/themes/adir/single-studio.php on line 62